Platanos (Πλάτανος)

Potamia (Ποταμιά)
stojąc przodem do położonego w centrum Potamii drzewa, z którego wytryskuje woda, musimy skręcić w prawo. Taverna znajduje się na przeciwko małego sklepu rybnego

Słowo „πλάτανος” to po grecku „platan”, czyli rodzaj dużych drzew liściastych o rozłożystych konarach, w liściach których Grecy dopatrują się kształtu swojej mapy. Potamijska Taverna Platanos jest umiejscowiona dokładnie pod takim drzewem, jak wiele innych tawern na całej wyspie, posiadających tę samą nazwę. Dlaczego tylko dwa jednopalniki? Bywałam tam bardzo, bardzo wiele razy na orzeźwiających napojach, jadłam tylko raz – wybrałam się z większą grupą znajomych. Każdy z nas zamówił coś innego, miałam więc okazję popróbować tam kilu tradycyjnych dań od sałatki greckiej(χωριοτική), przez fetę saganaki (φέτα σαγανάκι) po moussakę (μουσσακά) i passticio (παστίτσιο) – wszystko, jak to na Thassos, było bardzo poprawne i smaczne, ale jest na wyspie tyle o niebo lepszych miejsc, że nie polecałabym zatrzymywania się tu na obiad.
Polecam za to najgoręcej herbatę zbieraną w pobliskich górach!!! To mój absolutny faworyt. W karcie znajdziemy tę pozycję pod nazwą „greek tea” za niecałe 3 €. Jest zawsze świeża i pyszna, odrobinę przypomina w smaku rumianek, ma też charakterystyczny posmak miodu piniowego. Dopiero po kilku wizytach odważyłam się dodać do niej serwowane na spodeczku skondensowane mleczko, raczej nie spodziewając się pijalnego efektu. Ten jednak mnie kompletnie zaskoczył! Zioła z mlekiem – któż mógłby przypuszczać, jak dobre i delikatne będzie to połączenie!;) Jeśli się więc Państwo zdecydują wybrać o świcie na zdobywanie szczytu Ipsarion, po powrocie z wycieczki warto wstąpić do tawerny Platanos na herbatę zbieraną w górach, w których się właśnie było!;)

„Druga droga do kościoła prowadzi od  centrum Potamii, czyli od drzewa, z którego wytryskuje woda. Stojąc do niego przodem, po lewej stronie odnajdą Państwo małą dróżkę prowadzącą do góry. Stamtąd, kierując się w lewo, czyli w dół, także dojdą Państwo do małego placyku, gdzie mieści się ów kościół, a zaraz obok Muzeum Vagisa (gr. Μουσείο βαγή)”.
manNip: „Praktyczno-sentymentalny przewodnik po Thassos”, Thassos 2012

JEDNOPALNIKmałyJEDNOPALNIKmały nie rekomenduję, ale można zjeść

One thought on “Platanos (Πλάτανος)

  1. Pingback: Καλή όρεξη! Fotorelacja z kulinarnej podróży po Thassos | jednopalnikowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s