„Take This Waltz”

scenariusz: Sarah Polley
reżyseria: Sarah Polley
gatunek: dramat, komedia, romans
produkcja: Hiszpania, Japonia, Kanada
pełny opis filmu wraz z obsadą

„Take This Waltz” to zdecydowanie jeden z tych filmów, o których zupełnie nie wiem, co myśleć. Gdyby nie znakomita Michelle Williams, magnetyzujący Luke Kirby, piękne zdjęcia i ogromna oryginalność samej narracji, prawdopodobnie jednoznacznie by mi się nie spodobał. Jest jednak na tyle inny, że przykuwa uwagę, nawet jeśli równocześnie czasem drażni.
Wątek kulinarny nie jest tu wątkiem głównym, ma jednak znaczenie: Lou (Seth Rogen) – mąż głównej bohaterki, Margot (w tej roli Williams) –  jest szefem kuchni i przygotowuje książkę kucharską o daniach z kurczaka. Jest temu całkowicie oddany, co jakiś czas urządza mniejsze lub większe przyjęcia, na których częstuje gości swoimi potrawami. Sprawia wrażenie miłego, ciepłego, zapracowanego mężczyzny, który mimo natłoku obowiązków potrafi zawsze znaleźć czas dla swojej żony. Żona ta jest dosyć specyficzną osobą o mentalności małej dziewczynki, co bywa urocze, ale tylko czasami. Natomiast oboje, będąc razem zmieniają się w parę osób sprawiających wrażenie silnie upośledzonych umysłowo, co też może widza mocno zmęczyć.
Sielanki w ich związku nie przerywa fakt pojawienia się nowego mężczyzny w życiu Margot. Daniel (Luke Kirby), sąsiad Margot i Lou, wprowadza do filmu powiew upragnionej normalności – jest wrażliwym, delikatnym, przystojnym i przede wszystkim nie zdziecinniałym mężczyzną, którego Margot urzeka. Kobieta niejeden raz zaskoczy samą siebie, choć mnie zaskakuje przede wszystkim umiejętnością życia w dwóch zupełnie równoległych światach. Z pewnością do tego filmu nie wrócę, ale warto wyrobić sobie o nim własną opinię.

ZWIASTUN: