Karczma Zapiecek

źródło: TripAdvisor

ul. Krupówki 43
www.karczmazapiecek.pl

Wbrew obiegowej opinii, że na Krupówkach się jadać nie powinno i że główna ulica Zakopanego to wylęgarnia najgorszych, najbardziej podrzędnych i najdroższych restauracji, jednak na samym ich środku znajduje się karczma serwująca jedne z najlepszych dań w całym Zakopanem – „Zapiecek”! Żeby tego było mało, karczma należy do całej sieci restauracji, które mieszczą się głównie na Krupówkach i w których w większości menu jest bardzo do siebie zbliżone (niektóre dania się powtarzają i smakują rzeczywiście tak samo znakomicie). Pozostałe karczmy to: „Stek Chałupa, „Staro Izba”, „Karcma po Zbóju”, „Gazdowo Kuźnia” oraz – mający już mniej regionalny profil – fantastyczny „Sport Corner”.
Ja jestem właściwie stałą bywalczynią „Zapiecka”, który lubię najbardziej – za piękny wystrój, przemiłą, profesjonalną obsługę oraz fajny klimat. Jednak w każdym z pozostałych wymienionych wyżej miejsc byłam – wszystkie również mają coś w sobie i w każdym mogę ręczyć za znakomite jedzenie.
Ogromnym plusem wszystkich tych miejsc są niewygórowane ceny (przy naprawdę sporych porcjach). Kiedyś zupełnie się najadłam jedynie dwoma dodatkami, z których skomponowałam swój obiad: wspaniałymi ziemniakami z pieca podanymi z serem czosnkowym (7 zł – jeśli chcemy je wziąć jako dodatek do czegoś bardziej treściwego, możemy spokojnie zamówić jedną porcję na dwie osoby) oraz przepyszną kapustą zasmażaną (również 7 zł). Frytki są tu również pyszne (7 zł)!
Hitem tego miejsca (dostępnym również na pewno w karczmie „Gazdowo Kuźnia”) jest góralski barszcz na sałacie (12 zł), na który przepis udało mi się właśnie odtworzyć ze smaku (przepis TUTAJ). Jednak zdecydowanie wszystko z karty warte jest polecenia. Do tej pory, oprócz wspomnianych wyżej potraw, sprawdziłam te dania i wszystkie były doskonałe:  domowy smalec na pajdzie pieczywa z kiszonym ogórkiem (9 zł), hałuski góralskie z sosem bryndzowym i skwarkami z wędzonki (11 zł), sałatka z płatkami koziego sera (24 zł), wędzony boczek z grilla z plastrami oscypka (17 zł), kaszanka wiejska grillowana z cebulką (19 zł), kiełbasa z cebulą smażona (17 zł), panierowane roladki drobiowe faszerowane masłem czosnkowym i oscypkiem (23 zł), giczka jagnięca w sosie własnym z opiekanymi ziemniakami (48 zł), pierożki jagnięce obsmażane na oliwie czosnkowej (22 zł), pierogi góralskie z bryndzą (18 zł) oraz pstrąg z pieca z duszonymi warzywami (27 zł).
Gorąco polecam to miejsce!

 

JEDNOPALNIKmałyJEDNOPALNIKmałyJEDNOPALNIKmałygwarantuję, że będzie pysznie!