„Kwiat wiśni i czerwona fasola”

scenariusz: Naomi Kawase
reżyseria: Naomi Kawase
gatunek: dramat
produkcja: Francja, Japonia, Niemcy
oryginalny tytuł: あん
pełny opis filmu wraz z obsadą

„Kwiat wiśni i czerwona fasola” to piękna, wzruszająca historia o ogromnej pasji i roli, jaką odgrywa w naszym życiu przypadek, ale przede wszystkim o relacjach międzyludzkich, które choć są często trudne, a nawet niechciane, potrafią odcisnąć piętno na całym naszym życiu; wydobyć z nas to, co ważne.
Sentaro prowadzi budkę serwującą dorayaki – japońskie ciastka składające się z dwóch małych i pulchnych naleśnikowych placuszków połączonych słodką pastą z czerwonej fasoli – i poszukuje pracownika do pomocy. Sam pracuje bardzo ciężko, lecz brak mu pasji. Jego mroczna przeszłość i brak ciekawszych perspektyw, niż codzienne smażenie miliona placków sprawiają, że jest zgorzkniały. Trudno się mu też dziwić, że, kiedy na jego ogłoszenie odpowiada siedemdziesięcioletnia ekscentryczna dama, reaguje bardzo sceptycznie, próbując ją do tego pomysłu zrazić. Okazuje się jednak, że Tokue – nieustępliwa staruszka – zna japoński sekret idealnej pasty z czerwonej fasoli, o którym on nie ma najmniejszego pojęcia (do swoich ciastek używa gotowej, kupowanej hurtowo). Postanawia dać jej szansę.
Trafne ujęcie zderzenia dwóch zupełnie różnych światów, ścierania się odmiennych charakterów, odkrywania w sobie pokładów tłumionego przez lata dobra i wrażliwości to tylko kilka powodów, dla których warto zobaczyć ten film. Akcję trudno nazwać wartką, jednak okazuje się naprawdę wielce zaskakująca.
„Kwiat dzikiej wiśni i czerwona fasola” wzrusza, pobudza do refleksji, ale też potrafi rozbawić i rozczulić, a znakomita muzyka Davida Hadjadja idealnie współgra z przepięknymi klimatycznymi zdjęciami. To jeden z tych filmów, które zostaną z nami na długo – choćby w nastroju wczesnej złotej jesieni…

A jeśli po seansie nabierzemy ochoty na dorayaki, pyszne serwują TUTAJ!

ZWIASTUN: